úterý 3. listopadu 2015

Zahradní příjemné starosti

Tak to tady ještě nebylo!

Do blogu přichází další rozměr života, a to přímo přírodní. Rozhodla jsem se, že si musím nějak zaznamenat - o čem jiném asi blog je - postupné vytváření naší zahrady. Je to činnost o nic méně tvořivá a baví mne stejně intenzivně jako činnosti jiné, zde hojně opěvované.

Takže; pozemek vznikl na poli, kde rostla kukuřice, takže stav půdy na nule. Tři roky jsme úspěšně pěstovali trávník. :o))) Tulipány někdy rostou, někdy ne, bylinkám se daří, ale ne všem.

Letošního jara se mi podařilo nastartovat zeleninový záhon. Bylo jasné, že na zdejší půdě nic neporoste, tak jsme to vyřešili navezením větví, chrastí, listí, kompostu, hnoje a substrátu. Slámu na mulčování jsem na jaře přirozeně nesehnala. Jsem však již poučená, a tak jeden balík již od srpna na zahradě mám, abych jaro příští opět neskuhrala. Díky Bohu za sousedy zemědělce.První rok záhonu dopadl zábavně. Ze sazeniček cuket se vyklubaly okrasné dýně, které zarostly zhruba 20m2. Na pohled to bylo úžasné, ale jíst se nedaly, což mi dost vadí. Mám zahradu na jídlo a ne na koukání. Sklidila jsem asi 200ks.


Z dovezeného substrátu mi na záhonu naprosto spontánně vyrostlo asi 20 keříčků rajčat všeho druhu; velká, cherry rajčata, soudková. Chudák mrkev byla utlačena, i když přežila.Mojí srdeční záležitostí bylo založení mini bylinkové voničky. Koupila jsem směs na bylinnou louku, cca. 40 druhů bylin. Opravdu se jedná jen o malý záhonek cca 2m2, ale dělal mi radost celé léto a samozřejmě vydal svoje plody. Mám fůru nasušeného slézu, krásně se ujaly yzop, saturejka, levandule, meduňka, routa, šalvěj, měsíček, kopr, koriandr atd.

Po prvním roce pěstování a sbírání bylinek jsem se poučila jednu základní věc. Musím toho nasbírat 10x víc, protože všechny vytvořené zásoby jsme s rodinou během 14 dní spotřebovali při první podzimní viróze.Základ zahrady - stromy - jsme z vlastní hlouposti nezasadili hned po nastěhování do domu, nýbrž až tento podzim.

Držela jsem se principu sluneční pasti a vytvořila pomocí stromů takovou podkovu, aby největší stromy zůstaly v pozadí a dopředu šly ty s menším vzrůstem vč. keřů a aby zůstala zeleninová zahrádka po co nejdelší dobu na slunci.

Stromky jsou zasazené, zamulčované a já se teď celou zimu budu zaobírat tím, čím je na jaře podsadím. Trvalky, keře, bylinky apod. Takové malé společenství stromu. Už aby tu bylo jaro.


Žádné komentáře: